O Bir Rekortmen !!!


Cassandra bir gezgin. Ama o kendini ‘Gezgin, kaşif, çevre aktivisti, kadın hakları ve barış aktivisti, eğitimci ve girişimci’ olarak tanımlamayı tercih ediyor. 24 Temmuz 2015’te çıktığı dünya seyehatini 2 şubat 2017’de bitirerek, 18 ay 26 gün gibi kısa bir sürede dünyadaki tüm ülkeleri gezmeyi başardı ve bir rekora imza attı. En kısa sürede dünyayı gezen kadın oldu. Tabii bu macerasını adım adım sosyal medyadan palaşmayı da ihmal etmedi.

Cassandra seyahati boyunca yaklaşık olarak 198.000$ harcadı ama bu paranın bir kısmı sponsorlar bir kısmı bağışçılar tarafından karşılandı ve 10.000$ da bebek bakıcılığından kazandı. 2016’nın sonuna kadar Cassandra 15 ayda 180 ülke gezdi ve 254 uçuş gerçekleştirdi. Sadece 45 gün içinde 12 ülke daha gezerek dünya turuna noktayı koydu.

Cassandra bu kararı 25. doğum gününde aldı ve pek de memnun olmadığı işini de bırakarak kırtasiyeye koştu. Kocaman bir dünya haritası alarak, tüm ülkeleri gezmenin en kısa yolunu bulmaya çalıştı. Bunu yaparken de bir enstitüden yardım aldı. Seyahat süresi boyunca bu enstitünün tanıtımını yapmayı da ihmal etmedi.

Bunu öğrencilik yıllarından beri istediğini söyleyen Cassandra, en büyük korkusunun yaşlı bir insan olarak dönüp arkasına baktığında, kendi hayali yerine başkalarınınkileri gerçekleştirmek için harcanmış bir hayat olduğunu söylüyor. Bunun düşüncesini bile korkunç bulan genç kız hemen kararını verdi ve hayalini gerçekleştirmenin en ucuz ve kısa yolunu aradı. Buldu da…

‘Amerikalıyım ve bu ülkede birçok farklı kültür tanıma fırsatım oldu ama ben bu insanların nereden geldiklerini de öğrenmek istedim, benim nereden geldiğimi ve avrupalı atalarımın. Herzaman Kuzey Amerika’nın dışında neler olduğunu ve neye benzediğini merak edip durdum. Orta Doğu gerçekten haberlerde göstedikleri gibimiydi? Yada amazon?

Her ülkeye gidip oradaki insanların kültürünü mümkün olduğunca öğrenmek benim için kişisel bir görevdi. Rahat evimden kendimi dışarı attım ve bilmediğim yerlerde de rahat edebilmek için yola koyuldum.’ diyor Cassandra. Genç kız aynı zamanda barış elçiliği görevini de üstlendi ve seyehati boyunca birçok politikacıyla toplantılara katıldı ve özellikle turizm öğrencilerine ekonomi ve turizmle ilgili bilgiler verdi. Aynı zamanda Cassaandra bilimadamlarıyla da işbirliği içindeydi ve dünyanın farklı bölgelerinden, testler için su örnekleri topladı.

Genç gezginimiz bu tecrübenin nispetten kısa sürdüğünü ama hayıtını ciddi anlamda şekillendirdiğini düşünüyor. Gittiği her ülkede 4’er 5’er gün kalmasına ve zamanının bir kısmını politikacı ve öğrencilerle harcamasına rağmen, çok muazzam şeylere tanık olduğunu ve bütün arkadaş çevresinde daha önce hiçbirinin görmediği yerler gördüğünü söylüyor ve en büyük temennisi ise başka insanlara ilham olmak.

 


Like it? Share with your friends!

9
, 9 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
1
Wow
İyiymiş İyiymiş
3
İyiymiş
Tatlı Tatlı
0
Tatlı

O Bir Rekortmen !!!

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş