Kıyamet Ambarı


Norveç ve Kuzey kutbu arasında ücra bir adada yerin yaklaşık 120 metre altında bulunan Svalbard Küresel Tohum Deposu; en kötü senaryolar düşünülerek yapılmış. Ani küresel iklim değişikliği, nükleer savaş yada çok kuvvetli yeni bir tür virüsün dünya üzerindeki canlı nüfusunu tehtidine karşı bir tedbir olarak, dünyanın heryerinden milyonlarca bitki tohumuna ev sahipliği yapıyor. 

Halk dilindeki diğer bir adı da “kıyamet ambarı”. Kuzey Buz Denizi’ndeki Svalbard Takımadaları bulunduğu denizin adından da anlaşıldığı gibi Kuzey Kutbu’na çok yakın (1500 km). Daha önceleri pek büyük bir öneme sahip olmayan bu takım ada, 26 Şubat 2008’de Svalbard Küresel Tohum Deposu’nun hizmete girmesiyle beraber birdenbire dünya çapında bir üne kavuştu ve önümüzdeki dönemlerde de adından hayli sık söz ettireceğe benziyor.

Burada yakın bir gelecekte dünyanın hemen hemen her köşesinden 4,5 milyon bitkisel tohum örneğinin her birinden 500, yani toplam 2,25 milyar örnek depolanması amaçlanıyor. Hedeflenen çeşitliliğe ve rakamlara ulaşılmasından sonra deponun kapılarının kapatılması ve çok gerekli olmadıkça depoya girişlerin ve çıkışların durdurulması planlanıyor. Bu süre içinde deponun gözetimi ve gerekli kontroller İsveç’teki bir merkez üzerinden yapılacak.

Yerin 120 metre derinliğindeki Svalbard Küresel Tohum Deposu, çelikten yapılmış dar giriş kapısıyla dışarıdan adeta nükleer bir sığınağa benziyor. Depo, Norveç hükümetince inşa edilirken küresel ısınma sonucunda deniz seviyesinin aşırı derecede yükselmesi ihtimalinden depremlere kadar hemen hemen her şey düşünülmüş. Norveç hükümetinin bu depoyu kurmasının en önemli nedenlerinden biri, bir gün Dünyamızın, örneğin küresel ısınma sonucunda eşi benzeri görülmemiş bir doğal felaket veya büyük bir nükleer savaş yaşaması durumunda buradaki tohumlar sayesinde tarımı yeniden başlatarak insanlığı yok olmaktan kurtarmak. Nükleer bir sığınağı andıran bu depo şimdilik her biri 27 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde üç ana bölümden oluşuyor.

Svalbard Tohum Deposu, gelecekte ihtiyaç duyulması halinde genişletilebilecek şekilde inşa edilmiş. Yerin 120 metre altında bulunmasına rağmen deniz seviyesinin 130 metre üstünde kalan depo, hem bir gün küresel ısınma sonucunda Grönland’daki buzullar erise dahi yükselen deniz seviyesinin altında kalmayacak şekilde hem de kutuplardan gelen sürekli soğuklardan faydalanacak şekilde, özenle konumlandırılmış. Soğutucuların da sayesinde sürekli olarak -18 derecelik ve nem düzeyi düşük bir ortamda korunan bitkisel tohumların, beklenmedik bir gelişme sonucunda (savaş, doğal afet) yapay soğutucuların devre dışı kalması durumunda bile içinde bulundukları ortamda yıllarca bozulmadan kalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu sürenin dış ortama duyarlı bitkisel tohumlar için en az 55 yılı, daha dayanaklı tohum çeşitleri için ise 10.000 yılı bulacağı düşünülüyor. Svalbard Küresel Tohum Deposu’nun kurucu ortakları arasında Norveç hükümetinin yanı sıra Bill & Melinda Gates Vakfı, Rockefeller Vakfı, Syngenta Vakfı ve Monsanto gibi çokuluslu dev kuruluşlar da bulunuyor.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

19
, 19 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
4
Wow
İyiymiş İyiymiş
2
İyiymiş
Tatlı Tatlı
0
Tatlı

Kıyamet Ambarı

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş