Kalbin Aynaları


Şüphesiz ki gözlerin insan vücudundaki yeri ve önemi hem işlev hem görsellik açısından bir başkadır. Birçok insan yeni tanıştığı birinin ilk dikkat ettiği özelliğinin gözler olduğunu iddia ediyor. Gözlerin kimlik gibi olduğu söylenir. Eğer görmeyi bilirseniz gözlerin size anlatacak çok şeyi var. Listemizde farklı göz renklerine yer verdik. Hazırsanız başlayalım…

 

1. Kahverengi Gözler

En yaygın göz rengidir. Bol pigment içerir ve çaprazlamalarda genellikle baskın olan taraftır. Dünya nüfusunun yaklaşık %90’ı bu göz rengine sahiptir. Siyah denilen gözler de aslında kahverengidir. Yetişkin bireylerde siyah görülmez. Göz renkleriyle ilişkilendirilmiş birçok kişilik testi kahverengi gözlü insanların üstün özelliklere sahip olduğunu iddia eder ancak göz rengiyle kişilik arasında bilimsel olarak ıspatlanmış bir bağlantı henüz saptanmamıştır.

 

2. Mavi Gözler

İrisin kahverengi gözlere nazaran daha az melanin içermesi sonucu oluşmuş, genetik olarak aktarılabilen bir mutasyondur. Kahverenginden sonra en yaygın göz rengidir. Özellikle Kuzey Avrupada sıkça rastlanmasına yağmen, siyah tenli insanlarda çok ender olarak görülür.

 

3. Yeşil Gözler

Yeşil göz, dünya genelinde %2 gibi çok düşün bir oranla en nadir göz renklerinden biridir. Kahverengi göze nazaran yapısında daha az pigment bulunur ve yağ içerir. Yukardaki resimde görmüş olduğunuz çocuğun adı ise Nong Youhui. Nong çinli fakir bir ailenin çocuğu. Ama doğduğu andan itibaren herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Bu ilgiyi ise alışılmışın dışında renge sahip ve gece de görebilen gözlerine borçlu. Gözlerinde çok az sayıda pigment bulunması, Nong’un gözlerini ışığa daha duyarlı hale getirmiş ve bu sayede Nong geceleri zifiri karanlıkta bile rahatlıkla görebiliyor.

 

4. Ela Gözler

Kehribar ile yeşil veya mavi ile yeşil ya da mavi ile kehribar çaprazlamalarından doğan melezdir. Ela gözler de mavi ve yeşil gözler gibi, kahverengiye göre daha az pigment bulundurur. Genellikle göz bebeğinin etrafı kahverengi, dış halka ise yeşilin tonlarına yakın renklerde olur. Bu göz rengine sahip insanlar ise ağırlılı olarak Arabistan, Tunus, Irak, İran, Yemen ve Afrika ülkeleri gibi sıcak iklimlerde görülür.

 

5. Gri Gözler

En nadir görülen gözlerdendir. Sıklıkla açık mavi gözlerle karıştırılır. Farklı tonlarda olabilir. Gümüş gri yada yeşil desenli olan tonları en çok görününleridir. Gözlere soğuk ancak derin bir bakış kazandırır. Resimdeki ünlü oyuncu Jannifer Lawrence’ın da en dikkat çeken özelliklerinden birinin, gözleri olduğu söyleniyor.

 

6. Heterokromiya

İki göz renginin de birbirinden farklı olması durumuna heterokromiya denir ve son derece nadir olarak görülür. Gözlerdeki pigment azlığına yada çokluğuna bağlı olarak renkler ve tonlar farklılık gösterir. Göz renkleri herhangi iki renk olabilileceği gibi aynı rengin farklı tonları da olabilir. İnsanlarda nadir görülmesine karşın bazı hayvan türlerinin bazı cinslerinde de görülebilir. Van kedileri ve sibirya kurtları buna örnek gösterilebilir.


Like it? Share with your friends!

8
, 8 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
3
Wow
İyiymiş İyiymiş
1
İyiymiş
Tatlı Tatlı
0
Tatlı

Kalbin Aynaları

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş