İlk İcatlar


İlkler kuşkusuz her zaman önemlidir. Peki hayatımıza girmiş ve günümüzde kullandığımız bir çok şeyin temeli olmuş bu icatlara göz atmaya ne dersin ?


1. İlk Bisiklet

İtme gücü sağlanan, iki tekerli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir.[2] Drais 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullandı ve 1818 yılında Paris’te sergiledi.

 

 

2. İlk Asansör

Yolcu taşıyan ilk asansör, 1743 yılında Versailles Sarayı’nda, Kral XV. Louis’nin özel dairesinemonte edildi.”Uçan iskemle” diye adlandırılan bu ilk asansör, bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu.

 

 

3. İlk Deniz Uçağı

İlk deniz uçağı 1910 yılında Fransız pilot Henri Fabre tarafından inşa edilmiştir.

 

 

4. İlk Metro

İlk metro Londra’da 1863’te açılan Londra metrosudur. 1863 yılında hizmete giren ve dünyada ilk olan Londra metrosu atlar tarafından çekilen ahşap vagonlardan oluşmaktaydı.

 

 

5. İlk Makine

M.Ö. 3500 yıllarında Sümerliler tarafından yapılan su çekme makinesi bilinen ilk makinedir.

 

 

6. İlk Televizyon

Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir.

 

 

7. İlk Helikopter

İsmin kökü yunanca heliko pteron yani hareketli kanatlar anlamından gelir. 1907 yılında Fransız Paul Cornu ilk motorlu helikopteri uçurdu.

 

 

8. İlk Fotokopi Makinesi

İlk fotokopi makinesini 1938 yılında Amerikalı fizikçi Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. 1960’lı yıllarda ABD’li Xerox firması tarafından fotokopi makinesi geliştirilmiştir.

 

 

9. İlk Aspirin

Kimyager Felix Hoffmann’ın 1897’de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle mümkün olmuştur. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesidir. Kaynağı ise dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacıdır.

 

 

10. İlk Motosiklet

Başarılı ilk iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. 1885 yılında Daimler tarafından ilk içten yanmalı motorlu motosiklet yapılmıştır.


Like it? Share with your friends!

6
, 6 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
2
Wow
İyiymiş İyiymiş
2
İyiymiş
Tatlı Tatlı
2
Tatlı

İlk İcatlar

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş