Hayatınızı baştan aşağı değiştirecek bir şey; Spirulina !!!


 

Spirulina, mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik bir yosun türüdür.

Günümüzde adını sıkça duyduğumuz bu bitkinin geçmişi 1500’lü yıllara dayanıyor.

2000’li yıllarla birlikte Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafında bu besinin hem çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalı olduğu kabul edilmiştir.

 

 

İşte size her gün bir kaşık Spirulina almanız için başlıca nedenler:

 

1- Güçlü bir enerji artışı

Bugünlerde meşgul, modern dünyamızda ekstra bitkin hisseden insan sayısı hiçte az değil ve spirulina buna direkt çözüm sunuyor. B1 de dahil olmak üzere birçok besin maddesi sayesinde, doğal olarak enerji seviyenizi artırabilir. Ünlü doktor Dr. Oz’a göre, spirulina’yı kireç suyu ile birleştirirseniz, karışım metabolizmanın enerjisini artırmak için hücrelerimizdeki şekerin açılmasına yardımcı olduğu için enerjiyi arttıracaktır. Dr. Oz, bir çay kaşığı spirulina tozunu 12 onsluk taze, organik kireç suyuyla birleştirip daha sonra buz küpü tepsilerinde dondurarak sağlıklı bir enerji deposusnu önermektedir.

 

2- Beyin sağlığını destekliyor

Günde bir kaşık dolusu spirulina almak, beynin Parkinson ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklardan korunmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Bir çalışma, inflamasyonu düşürme ve serbest radikalleri yok etme kabiliyeti nedeniyle nevroprotektif etkilere neden olduğu bilinen iyi bilinen yaban mersini ve ıspan gibi antioksidanlardan zengin gıdalar ile spirulina’yı karşılaştırdı. Araştırmalar aynı zamanda beynin sadece dejenerasyona karşı korunmasını değil, aynı zamanda zihninizi daha da keskinleştirmesine yardımcı olduğunu gösteriyor; günlük alındığında üretkenliğin ve odaklanmanın artmasına ve DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

 

3- Ağır metal detoksifikasyonu

Kronik arsenik toksisitesi dünya çapında bir sorundur ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ABD, Uzak Doğu’da Hindistan, Bangladeş ve Tayvan da dahil olmak üzere daha ciddi bir sorun olmasına rağmen, en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biridir. Vatandaşlar içme suyunda yüksek oranda arsenik tüketiyorlar. Etkileri yıkıcı olabilir ve maruz kaldıktan birkaç yıl sonra bile görülebilir. Başlangıçta karın ağrısı, şiddetli ishal, kusma ve mide bulantısı ile ilişkilidir ancak periferik nöropati ve ensefalopati buna bağlıdır. Bangladeş’te nüfusun% 3’ünde arsenik zehirlenmesi belirtileri olduğu söyleniyor ancak hastalara çinko ile birlikte bir spirulina ekstraktı verdikten sonra katılımcıların vücutlarında arsenikte% 47 oranında bir azalma olduğu tespit edildi.

 

4- Kas kuvveti ve dayanıklılığı artırma

Kasların yorgunluğunun en önemli faktörlerden biri egzersize bağlı oksidatif hasar olduğundan, spirulina gibi antioksidanlar açısından zengin bitki gıdaları sorunu önleyebilir veya en azından zararı sınırlandırabilir. Spirulina ayrıca, dayanıklılık ve kas gücünün iyileştirilmesi için yararlı olduğu bulunmuştur.

 

5- Kanser riskini azaltmak

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, “Bir takım hayvan ve test tüpleri çalışmaları, spirulina’nın bağışıklık geliştiren ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olan antikorların, enfeksiyona karşı savaşan proteinlerin ve diğer hücrelerin üretimini artırdığını gösteriyor.”

Çek Cumhuriyeti’nden yapılan araştırmalara göre “Spirulina, potansiyel bir antioksidan ve antiproliferatif ajan olan bilirubin molekülüyle yakından ilgili olan tetrapirolik bileşikler bakımından zengindi.” İnsana ait pankreatik hücreler üzerinde test edildiğinde, bilim adamları “Deneysel olmayan işlem görmüş hücrelere kıyasla, Tedaviler insan pankreas kanseri hücre hatlarının proliferasyonunu doz bağımlı bir şekilde in vitro olarak önemli ölçüde azaltmayı başardı. ”

 

6- Kan şekeri seviyelerini düşürme

Bazı hayvan çalışmaları tüketen spirulina’nın kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini, hatta sonuçların bile Metformin gibi en yaygın diyabet ilaçlarından daha iyi performans gösterebileceğini gösterdi. Tip 2 diyabetli 25 hastanın iki ay boyunca her gün iki gram spirulina aldıklarında kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü gözlendi.

 

7- Tansiyonun düşürülmesi

Phycocyanin pigmenti sayesinde spirulina antihipertansif etkilere sahiptir, bu da metabolik sendromlularda endotel disfonksiyonunu tersine döndürebileceği için kan basıncını düşürmeye yardımcı olur anlamına gelir. Metabolik sendrom bugün önlenebilir hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir.

 

8- Kolestrolü düşürür

Spirulina ayrıca kan kolesterol düzeylerini düşürmeye ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilir. Beslenme Bilimi ve Vitaminoloji Dergisinde yayınlanan 2010 araştırmasında, tavşanlara dört haftalık bir süre boyunca% 0.5 kolestrol içeren yüksek bir kolesterol diyeti verildi ve daha sonra aynı diyetle beslendi, ancak bu sefer% veya% 5 spirulina sekiz hafta daha araştırdıklarında, araştırmacılar LDL’yi (veya “kötü” kolestrol)% 1 oranında spirulina alan grupta% 26 oranında ve% 5 oranında spirulina tüketen grupta% 41 oranında azalttığını buldular. Serum trigliseritleri ve toplam kolestrol de önemli ölçüde azaldı.

 

9- İnme riskini azaltmak

Yukarıda bahsedilen, Chungnam Ulusal Üniversitesi Gıda ve Beslenme Bölümü, Daejeon, Güney Kore’de yapılan aynı çalışmada. Uzmanlar spirulina ile desteklemenin intimal aort yüzeyini% 33 ila% 48 oranında azalttığını ve bu da ateroskleroza ve inme sonrasına neden olan inmeyi önleyebileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, araştırmanın, yüksek kolesterol diyeti tüketen hayvanlar üzerinde yapıldığına dikkat çekiyorlar; bu da spirulinayı düzenli olarak yemenin zayıf bir diyetle sağlığa yapılan zararı tersine döndürebileceği anlamına geliyor.

 

10- Karaciğer hastalıklarıyla mücadele
Araştırmalar karaciğer sirozuna, karaciğer hasarına ve karaciğer yetmezliğine karşı koruyucu olduğuna işaret ettiği için Spirulina kronik bir karaciğer hastalığı olanlarda gerekebilir. Journal Nutrition’da yayınlanan araştırmada bilim insanları, spirulina’nın karaciğer sağlığı için yararlı olduğunu, ayrıca bir antioksidan olarak işlev görürken, serbest radikalleri yok ederek, karaciğer hasarını önleyerek ve zararlı metalleri şelatla tamamladığı sonucuna vardı.

 

11- Et yemek zorunda olmadan bitki esaslı protein kaynağı

Spirulina, tüm gerekli amino asitleri içerir ve ağırlığının yaklaşık% 65’inden oluşur ve bu da, etin, bitki kökenli, mükemmel bir protein kaynağı olmasını sağlar. Bu, yalnızca proteinleri almak için fıstık, fasülye ve soya gibi gıdalara yönelen vegülenler ve vejetaryanlar için harika bir haber. Fakat bunların hiçbirisi spirulina tarafından verilen protein zımbasıyla bile karşılaştırılamaz. Sığır eti yüzde 22 protein, mercimek yüzde 26 iken, bunlar spirulina yakınına bile gelmiyor.

Tek dezavantajı, spirulina’nın etten çok daha pahalı olması, ancak bunu, quinoa, baklagiller ve fıstıklar gibi diğer iyi, daha ucuz protein temelli kaynaklarla birleştirerek, kendi kesenize uygun bir yol bulabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
, 0 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
3
Wow
İyiymiş İyiymiş
0
İyiymiş
Tatlı Tatlı
0
Tatlı

Hayatınızı baştan aşağı değiştirecek bir şey; Spirulina !!!

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş