Evimizin En Kirlileri


Tuvaletimizin evimizdeki en kirli şey olduğunu düşünürüz. Malum ihtiyaçlarımızı orada giderdiğimiz için biri bize evimizin en kirli şeyini sorsa hiç düşünmeden ve gayet emin bir şekilde tuvaletimiz diyebiliriz. Peki ne kadar haklıyız ? İşte size evimizdeki istatistiksel olarak tuvaletimizden daha kirli bazı eşyalarımız. Şaşırmaya hazır olun.


1. Kapı Kollarıkapi-kolu

Birçok kirli şeye dokunduktan sonra akşam evimize gelince ilk olarak kapı kolumuza dokunduğumuzu ve kapı kollarımızı tuvaletlerimizden daha az temizlediğimizi hesaba katınca bu kadar pis olmaları şaşırtıcı gelmiyor değil mi ?

2. Restoran Menülerirestoran-menu

Bazılarının temiz gibi görünmesine rağmen, ortalama bir restoran menüsü yaklaşık olarak tuvaletten 100 kat fazla bakteri bulundurur.

3. Klavyelerklavye

Sık sık temizlenmeyen ortalama bir klavye yaklaşık olarak tuvaletten 200 kat daha fazla bakteri bulundurur.

4. Kesme Tahtalarıkesme-tahtasi

Çiğ ette yüksek miktarda bakteri bulunmasına bağlı olarak, tipik bir kesme tahtası istatistiksel olarak bir tuvaletten kat ve kat daha pistir.

5. Lamba Düğmeleriisik-dugmesi

Sürekli farklı kişilerin dokunmasına bağlı olarak bir elektrik düğmesi, her iki santimetrekaresinde yaklaşık olarak 217 bakteri bulundurur.

6. Parapara

Birçok farklı kişinin temasına bağlı olarak, ortalama bir para banknotu yaklaşık olarak 200.000 bakteri barındırabilir.

7. ATM Makineleriatm

Bir ATM makinesinde her düğme yaklaşık olarak 1.200 mikrop barındırır. Birde az önce bahsi geçen paranın bu makineden çıktığını göz önünde bulundurduğumuzda. ATM makinesi kullandıktan sonra artık ellerinizi yıkamak isteyebilirsiniz.

8. Cep Telefonlarıcep-telefonu

Cep telefonlarımız eğer düzenli olarak temizlemiyorsak, bir tuvaletten 10 kat daha fazla bakteri bulundurabilir ve buna rağmen konuşurken telefonumuzu sıkça yüzümüze değdiriyoruz.

9. Çantalarcanta

Çantalar daha önce de bahsi geçen telefon, para  gibi birçok kirli eşyamıza ev sahipliği yaptıkları için pek temiz sayılabilcek nesnelerden değillerdir.

10. Küvetlerkuvet

Üzerimizdeki kirleri temizlemek için kullandığımız küvetlerimizin kendileri pek temiz sayılmazlar. Bir küvetin her 2 santimetrekaresinde 19.468 den fazla bakteri barınabilir.

11. Direksiyonlardireksiyon

Yeterli temizlenmeyen bir direksiyonda her 2 santimetrekarede yaklaşık 700 bakteri bulunur.

12. Alışveriş Arabalarıalisveris-arabasi

Bir alışveriş arabası aynı bir restoran menüsü gibi çok farklı ve fazla sayıda insan tarafından kullanıldığı için yüksek miktarda bakteri ve mikrop bulundurabilir.

13. Uzaktan Kumandalarremote_control

Uzaktan kumandalar farklı kişiler tarafından ve sıkça kullanıldıkları için tuvalete kıyasla çokça bakteri bulundururlar.

14. Fast Food Buzlarıkup-buz

Yapılan bir araştırmaya göre fast foodlarda kullanılan buzların %70 i, tuvaletlerdeki sulardan daha fazla bakteri bulunduruyor.

15. Yatak Süngerleriyatak-minderi

Bir yatak süngeri 10 yıl sonra ilk ağırlığının iki katına çıkabilir. Bunun sebebiyse atraftaki toz, bakteri ve mikropları içinde biriktirmesidir.

16. Ofis Masasıofis-masasi

Ortalama bir ofis masası, tuavaletimizden 400 kat daha fazla bakteriye ev sahipliği yapıyor olabilir.

17. Yastıklaryastik

Bir yastık zaman geçtikçe ölü deri, mantar sporları gibi pek de temiz olarak kabul etmediğimiz şeylerle yavaş yavar dolar.

18. Mutfak Süngerlerisunger

Süngerler evimizdeki açık ara farkla en pis eşyalarımızdır. Bir süngerin her iki santimetrekaresinde 10.000.000 dan daha fazla bakteri olabilir. Yani bu da tuvaletimizden kat ve kat daha pis olduğu anlamına gelir.


Like it? Share with your friends!

9
, 9 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
1
Wow
İyiymiş İyiymiş
1
İyiymiş
Tatlı Tatlı
2
Tatlı

Evimizin En Kirlileri

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş