Dünya’nın En Pahalı 15 Maddesi


 

   15. Altın – $ 56/gram

1

Çok eski çağlardan beri değerli sayılan altın, gerek paslanmazlık ve kolay işlenebilirlik özellikleriyle takı sektörünün gerekse ısı ve elektriği iyi iletebilmesi nedeniyle teknolojik aygıtların vazgeçilmez elementidir.


   14.Rodyum – $58/gram

2

Elektriğe karşı düşük derecede, aşınmaya karşıysa yüksek derecede dirençli olması nedeniyle, elektrik kontakları yapımında yararlı bir elementtir. Kaplanmış rodyum, olağanüstü serttir ve optik aletlerin yapımında kullanılır.


   13. Platin – $ 60/gram

3

Mücevher yapımında, kimya laboratuvarlarında kullanılan krozörlerin ve tellerin birçok aletin çeşitli parçalarında, korozyona dayanıklı aygıtların yapımında ve dişçilikte de kullanılır.


   12. Metamfetamin – $ 100/gram

4

Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı özelliği olan sentetik bir maddedir. Bir çok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyle bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakındır.


   11. Gergedan Boynuzu – $ 110/gram

5

Eski çin inançlarına göre cinsel gücü artırdığına inanılan gergedan boynuzu toz haline getirilip tüketiliyor ve nesilleri tükendikçe boynuzların değeri artıyor.


   10. Eroin – $ 130/gram

6

Eroin morfinden sentezlenerek elde edilen opioid grubu bir uyuşturucu maddedir. Genellikle, beyaz ve kahverengi bir toz olarak ya da siyah yapışkan bir madde şeklinde görünür.


   9. Kokain – $ 215/gram

7

Koka bitkisinden elde edilen kokain, merkezi sinir sistemini uyuşturucu ve uyarıcı niteliktedir, içeriğindeki bileşikler nedeni ile bağımlılık yapıcıdır. Zengin uyuşturucusu olarak bilinir.


   8. LSD – $ 3000/gram

8

Halisünojenler içerisinde en kuvvetli olandır. Algılama yapısını tamamen değiştirir ve kullanan kişiyi başka bir dünyaya (hayaller alemine) yollar. LSD etki sürecince, kişiyi gerçek dünyadan soyutlar ve kullanan kişinin ruh haline göre etki eder.


   7. Plütonyum – $ 4000/gram

9

Genellikle yapay olarak üretilir. Doğada yok dencek kadar az miktarda bulunur. Yüksek radyoaktif özeliğinden dolayı silah sanayii için çok değerli bir elementtir.


   6. Painite – $ 9000/gram yada $ 1800/karat

10

Sadece mynmar’da o da nadir olarak bulunan bir borat minarelidir. İçindeki demir miktarına orantılı olarak kırmızı, turuncu yada kahverengi renklerde olabilir.


   5. Taffeit – $ 20.000/gram yada $ 4000/karat

11

bilinen en pahalı minerallerden biridir. pembe-mürdüm arasında bir rengi vardır  pırlanta kadar değerli değildir. Ancak pırlantadan çok daha az bulunur.


   4. Trityum – $ 30.000/gram

12

Trityum atmosferde, hidrojenin 1018 de biri kadar bulunur. Atmosferdeki trityum, kosmik ışınların meydana getirdiği hızlı nötronların, protonların veya mesonların azot ile reaksiyonundan meydana gelir. Yeryüzünün mevcut trityum miktarı yaklaşık 2 paund=1 kg tahmin edilmektedir.


   3. Elmas – $ 55.000/gram

13

Temel maddesi saf karbon olan elmas bilinen en sert taşlardan biridir. En değerli taşlar arasında yer alan elmasın sert yapısı diğer tüm mineralleri çizebilmesini sağlar. Bu özelliği endüstriyel ve takı alanlarında kullanılmasını sağlamıştır.


   2. Kaliforniyum – $ 27 Milyon/gram

14

Yapay olarak üretilen bir elementtir. nükleer reaktörleri başlatmak için kullanılan,tüm elementler içinde en büyük atom kütlesine sahip element. aynı zamanda dünyanın en pahalı ikinci maddesidir.


   1. Antimadde – $ 62.5 Trilyon/gram

15

Anti madde, normal maddenin yani biz canlıları, evrendeki pek çok gezegeni, yıldızları, galaksileri oluşturan maddenin yük olarak karşıtı olarak tanimlanabilir.

 


Like it? Share with your friends!

5
, 5 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
1
Haha
Wow Wow
1
Wow
İyiymiş İyiymiş
2
İyiymiş
Tatlı Tatlı
0
Tatlı

Dünya’nın En Pahalı 15 Maddesi

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş