Dünya’nın En İlginç Yerleri


1. Sahra’nın Gözü, Moritanya

moritanya-sahranin-gozu

Moritanya Sahra Çölü’nde bulunan bu arazi, dünyanın en güzel jeolojik mucizelerinden biri sayılmaktadır. Çölün ortasında göz şekline benzeyen bu yerin çapı 50 km civarındadır.


2. Büyük Mavi Delik, Belize

buyuk-mavi-delik_356852

Amerika’nın Belize Eyaleti’nin açıklarında bulunmaktadır. Çapı 0,4 km olan bu kusursuz bir daire şeklindeki delikte suyun derinliği 145 metreyi buluyor.


3. Cehennem Kapısı, Türkmenistan

cehenne-kapisi-turkmenistan

Türkmenistan’da bulunan bu arazi sınırsız bir metan gazı rezervine sahiptir. Kaynaklara göre, 35 yıl önce gaz elde etmek için, bu bölgede kazı çalışmaları yapan jeologlar çok derine giderek metan gazının yüzeye çıkmasına sebep olmuşlar.


4. Erebus Buz Kayaları, Antarktika

erebus-ice-rocks

Dünya üzerindeki en soğuk kıta olan Antarktika’da bulunmaktadır. 20 metre yüksekliği bulunan, bu kayalar sönmüş bir yanardağın parçalarıdır.


5. Şeytan Kayalıkları, Avustralya

devils-marbles-karlu-karlu

Devil’s Marbles olarak da adlandırılan kayalıklar, birbirini şekillendirerek tuhaf bir biçimde yerleşmişlerdir. Devils Marbles, Aborjinler tarafından Karlu Karlu olarak adlandırılıyor.


6. Kamış Flüt Mağarası, Guilin, Çin

reed-flute-cave

Çin’in kuzeybatısındaki Guilin şehrinin merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan Reed Flute Mağarası (Türkçe anlamı : Kamış Flütü Mağarası veya Ney Mağarası), dünyanın uzun mazisinin günümüze getirdiği muhteşem güzelliklere şahitlik edilebilecek muhteşem bir mağara.


7. Uyuni Tuz Gölü, Bolivya

salar-de-uyuni

Bolivya’ya 10 bin km alanı kapsayan bu yer, dünyada en büyük kurumuş tuz gölü olarak bilinmektedir.


8. Antilop Kanyonu, Arizona, ABD

antelope-canyon-kanyon

Antilop Kanyonu, ABD’nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyondur ve Arizona eyaletinde bulunuyor. Asırlarca yağmur suları kayalıkları şekillendirerek bu ilginç forma kavuşmasını sağlamış.


9. Çikolata Tepeleri, Filipinler

cikolata-tepeleri-filipinler

50 km alanı kapsayan bu yer Filipinler’de bulunmaktadır. Tahmin edeceğinizin aksine, burada çikolata yoktur, sadece kuraklık döneminde bu tepeler çikolata kıvamında kahverengi rengini almaktadır.


10. Taş Orman, Madagaskar

stone-forest-madagaskar

Taş Orman, Madagaskar Adası’nın batısında bulunan Melaky bölgesinde bulunuyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşmuştur.


Like it? Share with your friends!

12
5
12, 5 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
1
Haha
Wow Wow
2
Wow
İyiymiş İyiymiş
3
İyiymiş
Tatlı Tatlı
1
Tatlı

Dünya’nın En İlginç Yerleri

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş