Algoritmik Bir Konser Salonu Tasarımında Neler Olur!


Planlananlardan 7 yıl daha uzun sürebilirdi ve orijinal bütçenin on katına mal olabilirdi ama bu inanılmaz resimlerden de anlaşılacağı üzere, Hamburg’un yeni konser salonu kesinlikle beklemeye değerdi.

Elbifilharmonie adı verilen salon 2,100 kişiyi ağırlayabilir ve 843 milyon dolarlık bir masrafa neden olabilir. Londra’daki Tate Modern’i tasarlamak ve Pekin’de Olimpiyat “Bird’s Nest” Stadı tasarımı için ünlü olan İsviçreli mimarlar Jacques Herzog ve Pierre de Meuron tarafından tasarlandı. Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu ve Tokyo’daki Suntory Salonu ile ünlü Japon akustiği Yasuhisa Toyota ile güçlerini birleştirdiler ve birlikte oditoryonun 10,000 benzersiz akustik panelini oluşturmak için algoritmalar kullandılar.

Alçı elyaftan yapılmış her panel, merkez oditoryumun tavanları, duvarları ve korkuluklarını hizalayan bir milyon “hücre” içerir. Ses dalgaları bu panelleri vurduğunda, “hücreler” ya dalgaları absorbe ederek veya salondaki yankı uyandırarak sesin şekillendirilmesine yardımcı olur. Hiçbir iki panel ses dalgalarını aynı şekilde absorbe etmez veya dağmazlar ancak oditoryonun her köşesinden duyulabilecek mükemmel dengeli bir ses yaratırlar.

Ses mühendisliğinin dahi gücü, Elbe Nehri’nin üzerinde yükselen ve kasabadaki en yüksek bina olan eşit derecede çarpıcı bir cephe ile tamamlanmaktadır. Çatısı, dalgaların şeklini taklit edecek şekilde tasarlanmış ve dev payetlerle kaplı ve binanın 1000 plakalı cam paneli, ışığı renklendiriyor. Brahms ve Mendelssohn’un doğduğu şehirde müzik ve mimari açısından güzel bir vasiyet. Böyle inanılmaz bir konser salonunda performanslarından birisini dinlediğinizi hayal edebiliyor musunuz?

 

1-

 

2-

 

3-

 

4-

 

5-

 

6-

 

7-

 

8-

 

9-

 

10-

 

11-

 


Like it? Share with your friends!

1
, 1 points

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Haha Haha
0
Haha
Wow Wow
3
Wow
İyiymiş İyiymiş
1
İyiymiş
Tatlı Tatlı
1
Tatlı

Algoritmik Bir Konser Salonu Tasarımında Neler Olur!

Giriş

Parolayı Sıfırla

Back to
Giriş